turystyka rowerowa

Prezentujemy 8 tras rowerowych, wyznaczonych w ramach produktu turystycznego Weekend z Termami Mszczonów, obejmujących swym zasięgiem obszar powiatu żyrardowskiego oraz w niewielkim stopniu, powiatu grodziskiego. Trasy zostały poprowadzone tak, by umożliwić rowerzystom zapoznanie się z ciekawymi obiektami przyrodniczymi i kulturowymi. Długość tras dostosowana jest do możliwości przeciętnego turysty weekendowego – od 20 do 46 km. Większość trasy rozpoczyna się i kończy na Termach. Na termach znajduje się również Punkt Informacji Turystycznej***, wyposażony w różnego rodzaju przewodniki po trasach oraz bezpłatna wypożyczalnia rowerów.

Trasa „Szlakiem Pisi Gągoliny” 46 km

Od źródeł w Dwórznie i Bronisławowie, do ujścia Bzury, Pisia Gągolina liczy prawie 45km długości. Jest rzeką od dawna zagospodarowaną przez człowieka, który wzdłuż jej biegu zbudował sztuczne spiętrzeni i towarzyszące im zbiorniki wodne. Najważniejsze z nich to m. In. Stawy w Grzegorzewicach i Radziejowicach, Hamernia oraz Zalew Żyrardowski. Łączna powierzchnia lustra wody zbiorników wynosi około 120 hektarów. Warto zauważyć, iż do Radziejowic Pisia toczy wody pierwszej klasy czystości. Odkryj z nami jej źródło!

Warto zobaczyć: Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, Zabytkową kapliczkę Św. Onufrego, Rezerwat „Stawy Gnojna”, Zespół Parkowo – Pałacowy w Radziejowicach, Rezerwat „Dąbrowa Radziejowska”, Żyrardów z największą XIX - wieczną osadą fabryczną w Europie, Muzeum Mazowsza Zachodniego .

Trasa „Traktem Tarczyńskim” 15,6 km

Cisza… szum drzew… śpiew ptaków… piękny zachód słońca…
To wszystko możesz znaleźć nieopodal Mszczonowa, w pobliskich Grzegorzewicach. Zachęcamy Cię do odwiedzenia znajdujących się tam Stawów Hodowlanych – niezwykłego miejsca, idealnego dla wędkarzy, a także dzieku położonej  pobliżu stadninie, amatorów konnych przejażdżek. Jeśli masz ochotę na odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku, w pięknych okolicznościach przyrody, to miejsce jest właśnie dla Ciebie. Usiądź i posłuchaj jak brzmi cisza!

Warto zobaczyć: Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, Zabytkową kapliczkę Św. Onufrego, Rezerwat „Stawy Gnojna”, Stawy hodowlane w Grzegorzewicach, XIX – wieczny Pałac Adwokatury.

Trasa „W stronę Rezerwatu Grądy Osuchowskie” 38,2 km

Tym razem zabierzemy Cię na dach… Dach Mazowsza. Zapraszamy do Osuchowa – położenie na Wysoczyźnie Rawskiej w najwyższym punkcie Niziny Mazowieckiej sprawia, że panuje tam swoisty mikroklimat, zbliżony do warunków w niższych partiach Sudetów. Znajduje się tam rezerwat leśny Grady Osuchowskie, który powstał w 1982 roku, w celu ochrony zbiorowisk grądowych i boru bagiennego o charakterze reliktowym. Wybierz się z nami na „górską” wycieczkę!

Warto zobaczyć: Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, Zabytkową kapliczkę Św. Onufrego, Rezerwat „Stawy Gnojna”, Stawy Św. Anny, XVIII-wieczny modrzewiowy Kościół w Lutkówce, Zespół Pałacowo – Parkowy w Osuchowie, Rezerwat Grądy Osuchowskie.

Trasa „Śladem Rzeki Korabiewki” 40 km

W środku Polski, wśród pozostałości rozległych, niegdyś królewskich lasów Puszczy Mariańskiej, odnaleźć można urokliwe miejsca przyciągające bogata przyrodą, tradycjami oraz historią. To tutaj spacerowały ostatnie na świecie tury, polowania urządzali Królowie polscy, walczono o Polskę w Powstaniu Styczniowym oraz w trakcie I i II wojny światowej, a w czasach pokoju na wypoczynek  i w poszukiwaniu natchnienia przybywali artyści, naukowcy i politycy. Wybierz się na wycieczkę śladem krętej rzeki Korabiewki. Gościli Królów – ugoszczą i Ciebie!

Warto zobaczyć: Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, Zespół Kościelno – Klasztorny Ojców Marianów, Rezerwat Puszcza Mariańska.

 

Trasa "Śladami Chełmońskiego" 25,5 km

„Józef Chełmoński był mistykiem w sztuce, którą żywiołowo odczuwał wszelkimi instynktami swego bogatego zrozumienia i spostrzegawczości. Naturę kochał, wypatrywał ją i chwytał na gorącym uczynku, spijając tajemnice jej czaru, jak rosę niebieską, wdychał pełną piersią jej boskie zapachy, wchłaniał w duszę jej kształty, barwy, jej ciszę lub niepokój.” Tymi barwnymi słowami wspominał Józefa Chełmońskiego radziejowicki sąsiad i przyjaciel, Edward Krasiński, w swej książce: O Radziejowicach i ich gościach niektórych. Latem 1888 roku, po powrocie z Paryża, Józef Chełmoński, wybitny polski malarz, reprezentant realizmu, zakupił w sąsiadującej z Radziejowicami Kuklówce skromny dworek z kawałkiem ziemi uprawnej, by spędzić tam ostatnie dwadzieścia sześć lat swojego życia. Związki Józefa Chełmońskiego z Radziejowicami i okolicą czynią nas odpowiedzialnymi za podtrzymywanie jego pamięci i pielęgnowanie wyjątkowego dorobku. Zapraszamy Cię na wycieczkę śladami tego wielkiego artysty.

Warto zobaczyć: Zespół Parkowo - Pałacowy w Radziejowicach, pomnik ufundowany w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu w Kuklówce Zarzecznej, (Mini) Muzeum Żaby w Żabiej Woli, Grób Chełmońskiego w Żelechowie.

 

Trasa "Łąki Żukowskie" 17,5 km

Żuków to jedna z najstarszych wsi w gminie Puszcza Mariańska. Znajduje się tam Obszar Natura 2000 „Łąki Żukowskie”, obejmujący swym zasięgiem ponad 173 ha. Leży on na wschodnim skraju Puszczy Bolimowskiej i charakteryzuje się występowaniem licznych dolin niewielkich rzek płynących w kierunku Bzury oraz dawnymi terenami podmokłymi (dzisiaj zmeliorowanymi i osuszonymi), na których występują czarne ziemie. Są to pola, łąki i pastwiska (wraz z zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi oraz oczkami wodnymi) pomiędzy wioskami: Studzieniec, Żuków i Nowa Huta. Łąki te są najcenniejsze i najlepiej zachowane w Polsce Środkowej. Występuje tu wiele chronionych gatunków roślin charakterystycznych dla łąk wilgotnych i świeżych. Łąki Żukowskie są także miejscem występowania, rozrodu i przelotu rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, w tym ptaków takich jak: trzmielojad, derkacz, gąsiorek, żuraw, bocian biały oraz gatunków zalatujących: bocian czarny czy bielik. Odkryj z nami wyjątkowe piękno natury!

Warto zobaczyć: Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów w Mszczonowie, XIX-wieczny kościół pw. św. Jana Chrzciciela, Obszar Natura 2000 "Łąki Żukowskie", Rezerwat Puszcza Mariańska, Zespół Poprawczy w Studzieńcu.

 

Trasa "Rezerwaty: Skulskie Dęby i Skulski Las" 34,3 km

Tym razem zapraszamy Cię na wyjątkową wycieczkę, która zaskoczy Cię mnogością ciekawych miejsc i obiektów odwiedzanych po drodze. Wstań z fotela i przekonaj się sam!

Warto zobaczyć: drewniany Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła - zabytek II klasy, (Mini) Muzeum Żaby w Żabiwj Woli, Grób Chełmońskiego w Żelechowie, Zagroda Ojrzanów, Rezerwat Skulski Las,, Rezerwat Skulskie Dęby, Stawy hodowlane EKOFARM.

 

Trasa "Milczące Pomniki Historii" 25,9 km

Warto zobaczyć: Pomnik upamiętniający Żołnierzy Armii Krajowej, mogiła czechosłowackiego partyzanta, Kościół w Radziejowicach, Zespół Parkowo - Pałacowy w Radziejowicach.


Jeśli nasze trasy okażą się dla Ciebie zbyt krótkie, możesz wydłużyć każdą z proponowanych przez nas wycieczek. Powodzenia na trasie!