turystyka piesza

Prezentujemy 3 trasy piesze / nordic walking, wyznaczone w ramach produktu turystycznego Weekend z Termami Mszczonów. Ich długość dostosowana jest do możliwości przeciętnego turysty weekendowego – od 4,5 do 15km. Jeśli jednak nasze trasy okażą się dla Ciebie zbyt krótkie, możesz wydłużyć każdą z proponowanych wycieczek i odwiedzić inne zakątki w okolicy. Skorzystaj z naszej bezpłatnej wypożyczalni lub zabierz swoje kije i ruszaj przed siebie – maszeruj po zdrowie! Spacery z kijami nordic walking to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej oraz osiągnięcie wielu korzyści zdrowotnych. Najważniejszy jest dobry trening i poznanie właściwej techniki. Dzięki nim poprawisz funkcjonowanie układu oddechowego i naczyniowego. Ogromna zaleta chodzenia z kijami jest możliwość spalenia większej ilości kalorii niż podczas zwykłego spaceru czy nawet biegu, bez obciążenia układu kostno-stawowego. Miłego spaceru!

Trasa „Ulicami Mszczonowa” 4,5km

MSZCZONÓW ma ponad 630 lat. Prawa miejskie nadał mu  książę mazowiecki Ziemowit III. Miejscowość wkroczyła na karty historii przypadkowo ponad 760 lat temu. Można postawić hipotezę, że Mszczonów był w tym czasie własnością książęcą i znajdował się w nim niewielki dwór, w którym książęta zatrzymywali się na dłużej, gdy polowali w okolicznych rozległych puszczach. W XVI stuleciu miasto przeszło najpierw w dzierżawę dożywotnią, a potem w dziedziczne władanie rodziny Radziejowskich, właścicieli sąsiednich dóbr Radziejowice. Niestety, właściciele dbali przede wszystkim o własne interesy i przez nadmierny fiskalizm obniżali możliwości rozwoju miasta. MSZCZONÓW największych zniszczeń doznał w wyniku nawiedzających go wielokrotnie pożarów (1696, 1800, 1860, 1862), a także na skutek działań wojsk hitlerowskich w okresie II wojny światowej. W latach 1939 – 1945 Niemcy zniszczyli 85% miejskiej zabudowy i pozbawili życia blisko 50% mieszkańców.

Współczesny Mszczonów to jedno z najdynamiczniej rozwijających się polskich miast, zwane „Tygrysem Mazowsze”. Niegdyś rzemieślnicze miasteczka przeistoczyło się w prężnie działający ośrodek logistyczno – przemysłowy.

Odkryj z nami jego wszystkie zalety!

Warto zobaczyć: Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, Zabytkową Kaflarnię.

Trasa „Stawy Św. Anny” 15km

Warto zobaczyć: Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, Zabytkową Kaflarnię, Kapliczkę Św. Onufrego, Stawy Św. Anny

Trasa „W stronę Rezerwatu Stawy Gnojne” 13,5km

Warto zobaczyć: Izbę Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, Zabytkową Kaflarnię, Kapliczkę Św. Onufrego, Stawy Św. Anny, Rezerwat „Stawy Gnojne”